Zakon o električnoj energiji u Federaciji BiH 2013 2020

 Zakon o električnoj energiji u Federaciji BiH

("Sl. novine FBiH", br. 66/2013, 94/2015, 54/2019, 1/2022 i 61/2022) 

  1. OPĆE ODREDBE

Član 1

Opće odredbe

(1) Ovim Zakonom uređuje se funkcionisanje elektroenergetskog sektora, elektroprivredne djelatnosti, razvoj tržišta električne energije, regulisanje tržišta, opći uslovi za isporuku električne energije, planiranje i razvoj, izgradnja, rekonstrukcija i održavanje elektroenergetskih objekata, nadzor nad provođenjem zakona i druga pitanja od značaja za obavljanje elektroprivredne djelatnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija).

(2) Prijenos električne energije, aktivnosti vezane za prijenos, međunarodna trgovina, upravljanje, vođenje elektroenergetskog sistema, balansno tržište i tržište pomoćnih usluga nisu regulisani ovim zakonom.

  1. CILJEVI

Član 2

Ciljevi

(1) Ovim Zakonom kao pravnim okvirom se stvaraju uslovi za razvoj tržišta električne energije.

(2) Uzimajući u obzir odredbu stava (1) ovog člana, ciljevi ovog Zakona su:

1) osiguranje kontinuiranog, sigurnog i kvalitetnog snabdijevanja kupaca električnom energijom;

2) podsticaj razvoja u oblasti elektroenergetike i diversifikacija izvora električne energije;

3) podsticaj za domaća i strana ulaganja;

4) uključivanje u međunarodno tržište električne energije, putem jedinstvenog tržišta električne energije u Bosni i Hercegovini;

5) ekonomično i racionalno korištenje električne energije;

6) energetska efikasnost;

7) uvođenje konkurencije, transparentnosti i sprječavanje neželjenih efekata monopola;

8) zaštita okoliša u skladu sa propisima i domaćim i međunarodnim standardima;

9) zaštita interesa korisnika sistema i

10) korištenje obnovljivih izvora energije.

III. DEFINICIJE I POJMOVI

Član 3

Definicije

Izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu imaju slijedeća značenja:

1) "Direktni vod" označava dalekovod koji povezuje izolovano mjesto proizvodnje sa izolovanim kupcem ili dalekovod koji povezuje proizvođača električne energije i dobavljača električne energije radi direktnog snabdjevanja njihovih vlastitih objekata, podružnica i kvalifikovanih kupaca.

2) "Distribucija" znači razvođenje električne energije putem srednjenaponske i niskonaponske distributivne mreže sa ciljem isporuke kupcima, ali ne uključuje snabdijevanje.

3) "Distribuirana proizvodnja" znači proizvodnju električne energije u objektima za proizvodnju električne energije priključenim na distributivni sistem.

4) "Dozvola za rad (licenca)" znači ovlaštenje nadležnog organa za obavljanje određene elektroprivredne djelatnosti.

5) "Elektroenergetski subjekt" znači pravno lice koje je osnovano u skladu sa Zakonom o privrednim društvima i obavlja najmanje jednu od sljedećih djelatnosti: proizvodnja, prijenos, distribucija, snabdijevanje ili trgovina električne energije.

6) "Energetska dozvola" znači upravni akt koji izdaje Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) investitoru u postupku prikupljanja potrebnih dozvola za izgradnju proizvodnog elektroenergetskog objekta.

7) "Energetska efikasnost/upravljanje potražnjom" znači cjelovit ili integralni pristup, sa ciljem uticaja na količinu i vremenski raspored potrošnje električne energije radi smanjenja potrošnje primarne energije i vršnih opterećenja, davanjem prednosti ulaganjima u mjere za energetsku efikasnost u ili druge mjere, kao što su ugovori o snabdijevanju sa prekidima, umjesto na ulaganja u povećanje proizvodnih kapaciteta, ukoliko prve predstavljaju najefikasniju i najekonomičniju mogućnost, uzimajući u obzir pozitivan uticaj smanjenja potrošnje energije na okoliš, kao i sigurnost snabdijevanja i aspekt troškova distribucije koji su s tim povezani, a što uključuje i smanjenje distributivnih gubitaka.

8) "Fizička osoba" je ona osoba koja je registrovana u skladu sa Zakonom o obrtu za obavljanje djelatnosti proizvodnje električne energije u objektima instalisane snage do 150 kW.

9) "Horizontalno integrisano društvo" znači elektroprivredno društvo ili grupu elektroprivrednih društava koje obavlja najmanje jednu od djelatnosti proizvodnje radi prodaje, ili prijenosa ili distribucije ili snabdjevanja električnom energijom i neku drugu djelatnost koja nije vezana za elektroprivrednu djelatnost.

10) "Integrisano privredno društvo" znači vertikalno ili horizontalno integrisano elektroprivredno društvo.

11) "Interkonektor" znači opremu koja se koristi za povezivanje elektroenergetskih sistema.

12) "Javni snabdjevač kvalifikovanih kupaca"(u daljnjem tekstu:Javni snabdjevač) znači snabdjevača koji ima obavezu da snabdijeva kvalifikovanog kupca kada on ne odabere svog snabdijevača na tržištu električne energije na način i pod uslovima koje propisuje Regulatorna komisija.

13) "Koncesija" znači pravo obavljanja privredne djelatnosti korištenjem prirodnih bogatstava, dobara u općoj upotrebi i obavljanja djelatnosti od općeg interesa.

14) "Komercijalni kupac" znači kupca električne energije koji nije iz reda domaćinstava i javne rasvjete a čiji su objekti priključeni na distributivni sistem naponskog nivoa nižeg od 1 kV.

15) "Korisnik sistema" znači svako pravno lice koje snabdijeva, ili pravno i fizičko lice koje biva snabdijevano putem prijenosnog ili distributivnog sistema.

16) "Krajnji kupac" znači kupca koji kupuje električnu energiju za vlastite potrebe.

17) "Kupac" znači kupca na veliko ili krajnjeg kupca električne energije.

18) "Kupac iz kategorije domaćinstva" znači kupca koji kupuje električnu energiju za upotrebu u vlastitom domaćinstvu, isključujući komercijalne ili profesionalne djelatnosti.

19) "Kupac koji nije domaćinstvo" znači svako fizičko ili pravno lice koje kupuje električnu energiju koja nije namijenjena za upotrebu u vlastitom domaćinstvu, uključujući proizvođače i kupce na veliko .

20) "Kupac na veliko" znači pravno ili fizičko lice koje kupuje električnu energiju radi preprodaje unutar ili izvan sistema u kom je registrovan.

21) "Kvalifikovani kupac" znači kupca koji može slobodno kupovati električnu energiju od snabdjevača/trgovca kojeg sam izabere.

22) "Kvalifikovani proizvođač" znači proizvođača koji u pojedinačnom objektu za proizvodnju električne energije proizvodi električnu energiju, koristeći otpad ili obnovljive izvore energije na ekonomski primjeran način, uključujući kombinirani ciklus proizvodnje toplotne i električne energije, koji je usklađen sa zaštitom okoliša, a koji takav položaj može steći na osnovu rješenja nadležnog organa.

23) "Malo preduzeće" znači svako privredno društvo koje zadovoljava najmanje dva od tri navedena kriterija: da ima manje od 50 uposlenih, da ostvaruje ukupni godišniji prihod manji od 2 miliona KM i čija je vrijednost poslovne imovine na kraju poslovne godine manja od 1 milion KM, a čiji su objekti priključeni na distributivni sistem naponskog nivoa nižeg od 1 kV.

24) Mala hidroelektrana (mHE) je hidroenergetski objekat instalisane snage do i uključivo 10 MW.

25) "Nekvalifikovani kupac" znači kupca za kojeg se električna energija dobavlja na regulisani način i po regulisanim cijenama (tarifama).

26) "Nezavisni proizvođač" znači proizvođača koji ne obavlja djelatnost proizvodnje električne energije kao javnu uslugu, a koji posjeduje vlastite objekte za proizvodnju električne energije radi prodaje na tržištu.

27) "Obaveza javne usluge" znači zagarantovani nivo usluge koju će elektroprivredno društvo pružiti kupcima u općem društvenom i ekonomskom interesu radi obezbjeđenja sigurnosti snabdjevanja, redovnosti, kvaliteta i cijene snabdijevanja, kao i zaštite životne sredine, uključujući energetsku efikasnost i upotrebu energije iz obnovljivih izvora.

28) "Obnovljivi izvori energije" znače obnovljive nefosilne izvore energije (vjetar, sunce, geotermalni izvori, talasi, plima/oseka, hidroenergija, biomasa, deponijski gas, gas iz postrojenja za preradu otpada i biogas).

29) "Operator distributivnog sistema" znači pravno lice koje posjeduje licencu-dozvolu za djelatnost distribucije i nadležno je za pogon, upravljanje, održavanje, izgradnju i razvoj elektrodistributivne mreže i priključivanje novih kupaca i proizvođača.

30) "Pomoćne usluge" znače sve usluge potrebne za funkcionisanje prijenosnog ili distributivnog sistema.

31) "Povezani sistemi" znače određeni broj prijenosnih i distributivnih sistema povezanih putem jednog ili više interkonektora.

32) "Priključak" znači sklop električnih vodova i uređaja srednjeg i niskog napona, uključujući i obračunsko mjerno mjesto, kojima se objekat kupca/proizvođača povezuje sa distributivnom mrežom, isključujući usponske vodove koji su sastavni dio građevine, a preko kojih se povezuje mjerno mjesto kupca.

33) "Proizvodnja" znači proizvodnju električne energije.

34) "Proizvođač" znači fizičko ili pravno lice koje proizvodi električnu energiju.

35) "Proizvođač za vlastite potrebe" znači fizičko ili pravno lice koje električnu energiju proizvodi za vlastite potrebe.

36) "Referentna cijena električne energije" znači otkupnu cijenu električne energije iz postrojenja koja koriste obnovljive izvore i kogeneraciju čija se proizvodnja ne potiče i koristi se za utvrđivanje naknada koje se plaćaju za obnovljive izvore, a utvrđuje je Regulatorna komisija.

37) "Rezervni snabdjevač" znači snabdjevača koji ima obavezu da kvalifikovanog kupca snabdijeva električnom energijom u slučajevima kada odabrani snabdjevač prestane da vrši snabdijevanje kvalifikovanog kupca električnom energijom.

38) "Snabdijevanje" znači prodaju električne energije kupcima, uključujući preprodaju električne energije.

39) "Sigurnost" znači sigurnost snabdijevanja, elektroenergetsku sigurnost i tehničku sigurnost.

40) "Snabdjevač" znači svako pravno lice koje posjeduje dozvolu za obavljanje djelatnosti snabdijevanja kupaca električnom energijom, izdatu od strane nadležnog regulatornog tijela.

41) "Trgovac" znači svako pravno lice koje se bavi trgovinom elelektričnom energijom i koji posjeduje dozvolu izdatu od strane nadležnog regulatornog tijela.

42) "Trgovina" znači kupovinu i prodaju električne energije, isključujući prodaju krajnjem kupcu.

43) "Univerzalna usluga" znači dio javne usluge kojom se garantuje priključak i snabdijevanje po razumnim, jednostavno i lako uporedivim i transparentnim cijenama kupcima iz kategorije domaćinstava, malim preduzećima i komercijalnim kupcima kako je dalje definirano u članu 13. ovog zakona.

44) "Vertikalno integrisano društvo" znači elektroprivredno društvo ili grupu elektroprivrednih društava u kojima isto lice ili više istih lica imaju pravo da direktno ili indirektno upravljaju društvom, gdje društvo ili grupa društava obavlja najmanje jednu od djelatnosti prijenosa ili distribucije i najmanje jednu od djelatnosti proizvodnje ili snabdijevanja električnom energijom.

  1. ELEKTROENERGETSKA STRATEGIJA, POLITIKA I PLAN RAZVOJA

Član 4

Elektroenergetska strategija

(1) Ministarstvo izrađuje, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vlada Federacije) predlaže a Parlament Federacije Bosne i Hercegovine ( u daljnjem tekstu: Parlament Federacije) donosi Energetsku strategiju Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Energetska strategija Federacije).

(2) Sastavni dio Energetske strategije Federacije je Elektroenergetska strategija Federacije.

(3) Elektroenergetska strategija Federacije sastoji se od:

1) Elektroenergetske politike,

2) Strateškog plana razvoja elektroenergetskog sektora (u daljnjem tekstu: Strateški plan),

3) Akcionog plana koji definiše strateške aktivnosti koje se trebaju implementirati (u daljnjem tekstu: Akcioni plan).

(4) Elektroenergetska strategija Federacije donosi se za period od najmanje 20 godina.

(5) Ministarstvo razmatra i prati realizaciju Elektroenergetske strategije Federacije i utvrđenih ciljeva i po potrebi ažurira svake tri godine, a izmjene i dopune iste vrše se po proceduri iz stava (1) ovog člana.

(6) Elektroenergetska politika i Strateški plan donose se za period od najmanje dvadeset (20) godina, razmatraju se najmanje svake tri godine i ažuriraju po potrebi, a izmjene I dopune istih vrše se po proceduri iz stava (1) ovog člana.

(7) Elektroenergetska strategija Federacije utvrđuje razvoj elektroenergetske infrastrukture usklađeno sa Strateškim planom i Prostornim planom Federacije, istovremeno utvrđujući potrebna ulaganja u javnu infrastrukturu, kao i očekivani nivo ulaganja domaćih i stranih ulagača u elektroenergetski sektor.

(8) Elektroenergetska strategija Federacije izrađuje se u skladu sa međunarodnim normama i standardima Evropske unije, uključujući i ekološke standarde i principe očuvanja životne sredine.

(9) Elektroenergetska strategija Federacije priprema se u saradnji sa kantonima.

Član 5

Elektroenergetska politika

(1) Vlada Federacije provodi elektroenergetsku politiku u skladu sa Elektroenergetskom strategijom Federacije.

(2) Elektroenergetskom politikom se osigurava:

1) osiguranje sigurnog, pouzdanog i kvalitetnog snabdijevanja električnom energijom;

2) promovisanje uravnoteženosti razvoja elektroenergetskog sektora u cjelini uzimajući u obzir promjene u potrošnji;

3) povećanje korištenja dostupnih primarnih izvora energije;

4) promovisanje korištenja obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti;

5) osiguranje efikasnog korištenja i proizvodnje električne energije;

6) zaštita prava i interesa svih učesnika u elektroenergetskom sektoru;

7) donošenje programa zaštite ugroženih kupaca;

8) osiguranje zaštite okoliša (ekološke ravnoteže) pri obavljanju energetskih aktivnosti;

9) promovisanje investicija i osiguranje razvoja elektroenergetskog sektora i uvođenje novih tehnologija u elektroenergetskom sektoru;

10) promovisanje konkurencije u elektroenergetskom sektoru prema principima nediskriminacije i transparentnosti i promovisanje konkurencije na tržištu električne energije;

11) implementacija obaveza vršenja javne i univerzalne usluge;

12) implementacija međunarodnih obaveza u elektroenergetskom sektoru.

Član 6

Strateški plan razvoja elektroenergetskog sektora

(1) Strateški plan obuhvata slijedeće:

1) razvoj elektroenergetske infrastrukture, izgradnju novih elektroenergetskih objekata radi obezbjeđenja sigurnosti snabdjevanja i zadovoljavanja potrošnje električne energije, uz uvažavanje tehnoloških i ekonomskih kriterija, a u skladu sa kriterijima za zaštitu životne sredine;

2) razvoj i mjere za podsticanje upotrebe obnovljivih izvora energije i proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije;

3) mjere za povećanje efikasnosti korištenja energije;

4) dugoročnu projekciju elektroenergetskog bilansa sa definisanom dinamikom i načinom ostvarivanja i praćenja razvoja iz tač. 1) i 2) ovog člana, uključujući i ocjenu ostvarenih efekata;

5) uvođenje novih tehnologija u elektroenergetski sektor;

6) mjere ekonomičnog i racionalnog korištenja električne energije;

7) mjere podrške institucijama za energiju u Federaciji i

8) okvirna finansijska sredstva za realizaciju Strateškog plana.

(2) Strateški plan iz stava (1) ovog člana mora biti usklađen sa Prostornim planom Federacije i prostornim planovima kantona.

Član 7

Akcioni plan

(1) Radi ostvarivanja ciljeva utvrđenih Elektroenergetskom politikom i Strateškim planom, donosi se Akcioni plan na period od deset godina.

(2) Akcioni plan iz stava (1) ovog člana sadrži:

1) način, dinamiku i mjere za ostvarivanje Strateškog plana;

2) dinamiku i rokove izgradnje i rekonstrukcije elektroenergetskih objekata;

3) podatke o subjektima odgovornim za realizaciju planiranih programa i projekata;

4) podatke o visini potrebnih finansijskih sredstava, izvorima finansiranja, uključujući i procjenu nivoa ulaganja domaćih i stranih investitora u elektroenergetski sektor i

5) druge elemente značajne za sprovođenje Strateškog plana.

(3) Za nadzor nad provođenjem Strateškog plana i Akcionog plana nadležno je Ministarstvo.

(4) Ministarstvo izrađuje i dostavlja Vladi Federacije godišnji Izvještaj o realizaciji Strateškog plana i Akcionog plana.

(5) Izvještaj iz stava (4) ovog člana sadrži:

1) rezultate ostvarene u prethodnoj godini u odnosu na postavljene ciljeve;

2) ocjenu uticaja ostvarenih rezultata implementacije;

3) prijedlog mjera za povećanje efikasnosti implementacije i

4) ocjenu potrebe dorade Strateškog plana i Akcionog plana.

Član 8

Usklađivanje planova

(1) Dugoročni i kratkoročni planovi proizvođača, operatora distribucije, snabdjevača, Regulatorne komisije za energiju u Federaciji, kao i drugih subjekata u elektroenergetskom sektoru trebaju biti usklađeni sa Elektroenergetskom strategijom Federacije.

(2) Jedinice lokalne i kantonalne uprave su obavezne da harmoniziraju svoja postojeća, odnosno nova planska dokumenta sa Elektroenergetskom strategijom Federacije.

Član 9

Bilans energetskih potreba

(1) Vlada Federacije, na prijedlog Ministarstva, donosi dugoročne, trogodišnje i godišnje bilanse energetskih potreba Federacije koji će: predvidjeti potrošnju energije, izvore (tipove) energije i mjere koje će se primjenjivati da bi se zadovoljila potrošnja energije i energenata u naznačenom periodu.

(2) Bilans energetskih potreba Federacije čini jedan od polaznih dokumenata koji se koriste u pripremi izrade Energetske strategije Federacije.

(3) Ministarstvo donosi Pravilnik o bilansu energetskih potreba kojim se propisuju sadržaj i način dostave podataka koje su tijela i institucije federalne vlasti, kantonalna tijela i institucije, jedinice lokalne samouprave i energetski subjekti dužni dostaviti Ministarstvu radi utvrđivanja prijedloga bilansa energetskih potreba.

(4) Pravilnikom iz stava (3) ovog člana će se definisati obaveze jedinica lokalne samouprave i energetskih subjekata za dostavljanje potrebnih podataka kantonalnim ministarstvima nadležnim za izradu bilansa eneregetskih potreba kantona.

Član 10

Elektroenergetski bilans

(1) Dugoročni elektroenergetski bilans se donosi za period od deset godina uz konstantno godišnje ažuriranje.

(2) Godišnji elektroenergetski bilans se donosi najkasnije do 31. oktobra tekuće godine za iduću godinu. Godišnji elektroenergetski bilans obavezno sadrži:

1) plan potreba po pojedinim vrstama primarne energije i energenata;

2) plan osiguranja pojedinih vrsta primarne energije i energenata;

3) način na koji se osiguravaju potrebe snabdijevanja pojedinim vrstama energenata uključujući primarnu (obnovljivi i neobnovljivi izvori energije) i finalnu energiju;

4) godišnji plan, odnosno mjesečne planove proizvodnje električne energije;

5) godišnji plan, odnosno mjesečne planove potrošnje električne energije;

6) bilans snaga na mreži prenosa, uključujući i planove rezervi;

7) plan nabavke električne energije od industrijskih elektrana i nezavisnih proizvođača;

8) plan isporuke i nabavke električne energije po osnovu ugovora o kupoprodaji, uključujući plan uvoza-izvoza električne energije;

9) plan gubitaka električne energije;

10) plan zaliha energije u akumulacijama hidroelektrana;

11) plan nabavki i potreba za ugljem i tečnim gorivima;

12) plan remonta, revitalizacije i rekonstrukcije proizvodnih kapaciteta;

13) godišnji nivo rezervnih kapaciteta (margina rezerve) elektroenergetskih postrojenja i objekata;

14) potrebne nivoe radnih rezervi svake godine i zahtjeve vezane za energetsku efikasnost za svaku godinu.

Član 11

Privremene smjernice elektroenergetske politike

(1) Do donošenja elektroenergetske politike Ministarstvo priprema, Vlada Federacije donosi, a Parlament Federacije daje saglasnost na privremene smjernice elektroenergetske politike za sve učesnike u elektroenergetskom sektoru uključujući i Regulatornu komisiju za energiju.

(2) Postupak izmjena i dopuna privremenih smjernica za učesnike u elektroenergetskom sektoru i Regulatornu komisiju za energiju provodi se prema stavu (1) ovog člana.

  1. ELEKTROPRIVREDNE DJELATNOSTI

Član 12

Elektroprivredne djelatnosti

(1) Elektroprivrednim djelatnostima, koje su predmet ovog zakona, smatraju se:

1) proizvodnja električne energije;

2) distribucija električne energije;

3) snabdijevanje električnom energijom i

4) trgovina električnom energijom.

(2) Elektroprivredne djelatnosti iz stava (1) ovog člana obavljaju elektroenergetski subjekti osnovani u skladu sa Zakonom o privrednim društvima ("Službene novine Federacije BiH", br .23/99, 45/00, 2/02, 6/02, 29/03, 68/05, 91/07, 84/08, 88/08, 7/09 i 63/10) i registrovani za obavljanje barem jedne od navedenih djelatnosti iz stava (1) ovog člana, uz uslov da dobiju dozvolu za obavljanje djelatnosti od Regulatorne komisije.

(3) Izuzetno od odredbi iz stava (2) ovog člana, proizvodnjom električne energije, na način i pod uslovima utvrđenim ovim Zakonom, mogu se baviti i fizička lica koja su osnovana u skladu sa Zakonom o obrtu i srodnim djelatnostima ("Službene novine Federacije BiH", broj 35/09) i koja tu djelatnost obavljaju u statusu obrtnika, u objektima instalisane snage do 150 kW, uz uslov da dobiju dozvolu za obavljanje djelatnosti proizvodnje električne energije utvrđenu ovim zakonom i uz obavezu upisa u registar poreznih obveznika u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak ("Službene novine Federacije BiH", br.10/08, 9/10 i 44/11).

(4) Proizvodnja električne energije za vlastite potrebe ne smatra se elektroprivrednom djelatnošću.

Član 13

Javna usluga

(1) Elektroenergetskom subjektu, u općem ekonomskom i društvenom interesu može se nametnuti obaveza javne usluge koja će obezbjediti sigurnost snabdijevanja, redovnost, kvalitet i cijenu snabdijevanja, kao i zaštitu životne sredine, uključujući energetsku efikasnost, upotrebu energije iz obnovljivih izvora i zaštitu okoliša, a sve u skladu sa važećim propisima Federacije i međunarodnim ugovorima koje je zaključila Bosna i Hercegovina.

(2) Obaveza vršenja javne usluge utvrđuje se u dozvoli za rad koju izdaje Regulatorna komisija.

(3) Obaveze javne usluge su jasno definisane, transparentne, nediskriminirajuće i provjerljive i biće objavljene.

(4) Svim domaćim i stranim elektroenergetskim subjektima garantuje se ravnopravnost pristupa domaćim kupcima pod istim uslovima i u skladu sa ovim Zakonom.

(5) Vlada Federacije donosi program za zaštitu ugroženih kupaca, kojim će se definisati aktivnosti koje se odnose na zaštitu ugroženih kupaca od isključenja električne energije kao i zaštitu kupaca u udaljenim područjima.

(6) Program zaštite ugroženih kupaca iz stava (5) ovog člana čini sastavni dio Elektroenergetske politike, a do donošenja iste, sastavni dio Privremenih smjernica elektroenergetske politike.

(7) Kao dio obaveze javne usluge, elektroenergetski subjekti kojima je ta obaveza nametnuta u skladu sa stavom (1) ovog člana, dužni su pružati univerzalnu uslugu snabdijevanja električnom energijom svim krajnjim kupcima iz kategorije domaćinstava, malim preduzećima i komercijalnim kupcima, na području njihovog djelovanja, u skladu sa Elektroenergetskom politikom Federacije.

(8) Kupci iz stava (7) ovog člana imaju pravo da budu snabdijevani električnom energijom određene kvalitete po razumnim, lako i jasno uporedivim i transparentnim cijenama.

(9) Kvalifikovani kupci koji su na tržištu i kvalifikovani kupci koji nisu odabrali snabdjevača na slobodnom tržištu imaju pravo snabdijevanja od strane javnog snabdjevača u skladu sa odredbama ovog zakona i pravilnika o snabdijevanju kvalifikovanih kupaca električnom energijom kojeg, u roku do šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, propisuje Regulatorna komisija, a koji, pored ostalog, obavezno sadrži:

1) dinamiku ukidanja tarifnih stavova za pojedine kategorije kupaca do potpunog otvaranja tržišta,

2) način snabdijevanja kvalifikovanih kupaca, uspostavu javnog snabdjevača, njegova prava i obaveze,

3) prava i obaveze kvalifikovanih kupaca,

4) postupak i uslove promjene snabdjevača,

5) usluge rezervnog snabdjevača, uslove pod kojima kvalifikovani kupac može koristiti usluge rezervnog snabdjevača, kriterij za njegov odabir, kao i način formiranja cijena električne energije rezervnog snabdjevača, te vrijeme trajanja usluge rezervnog snabdjevača,

6) metodologiju za utvrđivanje cijena usluge snabdijevanja od javnog snabdjevača.

Član 14

Razdvajanje djelatnosti

(1) Elektroenergetski subjekt koji obavlja dvije ili više elektroprivrednih djelatnosti, ili uz elektroprivrednu djelatnost obavlja i drugu djelatnost, dužan je te djelatnosti obavljati funkcionalno razdvojeno.

(2) Funkcionalno razdvajanje iz stava (1) ovog člana uključuje:

1) razdvajanje računa u internom računovodstvu vertikalno integrisanog društva na način da:

  1. odvojeno vodi poslovne knjige i računovodstvo za elektroprivredne djelatnosti proizvodnje, distribucije, snabdijevanja i trgovine električnom energijom,
  2. odvojeno vodi poslovne knjige i računovodstvo za druge neelektroprivredne djelatnosti koje obavlja,
  3. sačini i objavi odvojene finansijske izvještaje (bilans stanja, bilans uspjeha, izvještaj o novčanim tokovima) i druge izvještaje za svaku elektroprivrednu djelatnost i neelektroprivrednu djelatnost odvojeno, a u skladu sa propisima kojim se uređuje računovodstvo i revizija.

2) Razdvajanje poslovnog upravljanja s ciljem:

  1. obezbjeđenja odvojenog poslovnog upravljanja različitim elektroprivrednim djelatnostima kojim se obezbjeđuje razdvojeno i nezavisno ostvarivanje međusobnih komercijalnih interesa,
  2. obezbjeđenja uslova da lica koja su u upravljačkoj strukturi u jednoj elektroprivrednoj djelatnosti ne mogu biti članovi u upravljačkoj strukturi vertikalno integrisanog društva,
  3. obezbjeđenje uslova da lica zaposlena u jednoj elektroprivrednoj djelatnosti ne mogu obavljati poslove u drugoj elektroprivrednoj djelatnosti.
  4. TRŽIŠTE ELEKTRIČNE ENERGIJE

Član 15

Tržište električne energije

(1) U skladu sa odredbama Ugovora o uspostavi Energetske zajednice Jugoistočne Evrope, aktima Državne regulatorne komisije za električnu energiju (u daljnjem tekstu: DERK), aktima Regulatorne komisije i ovim zakonom su utvrđene osnovne smjernice funkcionisanja, razvoja i nadzora tržišta električne energije.

(2) Razvoj tržišta električne energije, provodit će se u skladu sa Elektroenergetskom politikom, reformom energetskog sektora, ovim zakonom, provedbenim propisima donesenim na osnovu zakona i aktima DERK-a i Regulatorne komisije.

Član 16

(1) Elektroprivredne djelatnosti utvrđene ovim zakonom obavljat će se u skladu sa pravilima kojima se uređuju odnosi na tržištu električne energije ili kao pružanje javne usluge.

(2) Elektroprivredne djelatnosti proizvodnje električne energije radi prodaje na tržištu i snabdijevanja električnom energijom kvalifikovanih kupaca obavljaju se prema pravilima kojima se uređuju tržišni odnosi u kojima elektroprivredni subjekti slobodno dogovaraju količinu, cijenu i uslove isporuke električne energije, zaključenjem kratkoročnih i dugoročnih ugovora ili direktnim učešćem na organiziranom tržištu.

(3) Elektroprivredne djelatnosti proizvodnje električne energije za nekvalifikovane (tarifne) kupce i za kvalifikovane kupce koji se snabdijevaju od javnog snabdjevača u skladu sa članom 13. stav (9) ovog zakona, distribucija električne energije, kao i snabdijevanje električnom energijom nekvalifikovanih (tarifnih) kupaca i kvalifikovanih kupaca koji se snabdijevaju od javnog snabdjevača u skladu sa članom 13. stav (9), obavljaju se u okviru vršenja obaveze javne usluge.

Član 16a

Izuzetno od stava (2) člana 16. Zakona, ukoliko dođe do poremećaja na tržištu električne energije na način da se cijena snabdijevanja električnom energijom za kvalifikovanog kupca poveća za više od 20% u odnosu na prethodnu godinu, Vlada Federacije je u obavezi da posebnom odlukom ograniči porast cijena snabdijevanja električnom energijom do 20% maksimalno, pri čemu se isto odnosi, za ugovore sa godišnjim trajanjem ili duže.

VII. REGULATORNA KOMISIJA ZA ENERGIJU

Član 17

Regulatorna komisija

(1) Radi ostvarivanja ciljeva iz člana 2. ovog zakona i regulisanja tržišta električne energije u Federaciji, osnovana je Regulatorna komisija za električnu energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine, koja ovim zakonom mijenja ime u Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Regulatorna komisija).

(2) Regulatorna komisija ima tri člana ( predsjednika i dva člana Regulatorne komisije).

Član 18

Pravni status Regulatorne komisije

(1) Regulatorna komisija je specijalizirana, samostalna, nezavisna i neprofitna organizacija u Federaciji.

(2) Regulatorna komisija ima svojstvo pravnog lica.

Član 19

Naziv i sjedište Regulatorne komisije

(1) Naziv Regulatorne komisije je: Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine.

(2) Sjedište Regulatorne komisije je u Mostaru.

Član 20

Pečat Regulatorne komisije

Regulatorna komisija ima pečat koji se izrađuje, upotrebljava i čuva u skladu sa Zakonom o pečatu Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 2/94, 21/96 i 46/07).

Član 21

Nadležnost Regulatorne komisije

(1) Regulatorna komisija ima slijedeće nadležnosti:

1) nadzor i regulisanje odnosa između proizvodnje, distribucije, snabdijevanja i kupaca električne energije, uključujući i trgovce električnom energijom, u skladu sa ovim zakonom i provedbenim aktima Regulatorne komisije;

2) nadzor tržišta električne energije;

3) donošenje metodologije i kriterija za utvrđivanje tarifnih stavova za nekvalifikovane kupce, provođenje usvojene metodologije i vršenje nadzora nad primjenom tarifnih stavova za nekvalifikovane kupce, kao i donošenje metodologije i kriterija za utvrđivanje cijena usluge javnog snabdjevača, vremena trajanja usluge javnog snabdjevača i vršenje nadzora nad primjenom cijene usluge javnog snabdjevača;

4) donošenje metodologije i utvrđivanje tarifnih stavova, rokova i uslova za korišćenje distributivnih sistema.

Tarifni stavovi treba da omoguće neophodna ulaganja u distributivnu mrežu, koja se treba izvesti na način kojim će se osigurati održivost i razvoj mreže;

5) utvrđivanje tarifnih stavova za nekvalifikovane kupce;

6) utvrđivanje cijena usluge javnog snabdjevača do potpunog otvaranja tržišta električne energije ili davanje saglasnosti na cijene usluge javnog snabdjevača nakon potpunog otvaranja tržišta električne energije;

7) donošenje metodologije za utvrđivanje naknade, rokova i uslova za priključak na distributivnu mrežu;

8) davanje saglasnosti na iznos naknada za priključak na distributivnu mrežu;

9) izdavanje, obnova, prijenos ili oduzimanje dozvola za proizvodnju, distribuciju, snabdijevanje, trgovinu električne energije i operatora za obnovljive izvore energije i kogeneracije;

10) izdavanje prethodne saglasnosti za izgradnju direktnih dalekovoda u skladu sa provedbenim aktom;

11) donošenje Općih uslova za isporuku električne energije (u daljnjem tekstu: Opći uslovi) i Mrežnih pravila distribucije;

12) donošenje metodologije o načinu utvrđivanja garantovanih otkupnih cijena električne energije iz postrojenja koja koriste obnovljive izvore i kogeneraciju;

13) utvrđivanje referentne cijene električne energije za postrojenja koja koriste obnovljive izvore i kogeneraciju;

14) donošenje metodologije za utvrđivanje troška uglja koji se koristi za proizvodnju električne energije do potpune deregulacije proizvodnje;

15) utvrđivanje troška uglja za termoelektrane u skladu sa propisanom metodologijom za utvrđivanje cijene uglja koji se koristi za proizvodnju električne energije do potpune deregulacije proizvodnje;

16) propisuje proceduru i kriterije za odabir Rezervnog snabdjevača, uključujući i vrijeme trajanja usluge Rezervnog snabdjevača, te vrši nadzor nad primjenom cijene usluge Rezervnog snabdjevača;

17) pokretanje postupka za izdavanje prekršajnih naloga u skladu sa kaznenim odredbama zakona;

18) donošenje metodologije za utvrđivanje količina i cijene za obračun električne energije po osnovu neovlaštenje potrošnje;

19) provođenje arbitraže kako je utvrđeno u čl. 39. i 40.

(2) Regulatorna komisija osigurava nediskriminaciju, efikasnu konkurenciju i efikasno funkcionisanje tržišta električne energije, obraćajući posebnu pažnju na:

1) kvalitet snabdijevanja električnom energijom koji se odnosi na kvalitet usluga, a posebno na:

  1. vrijeme potrebno Operatorima distributivnih sistema za obavljanje priključenja i popravki;
  2. neprekidnost napajanja;
  3. kvalitetu električne energije;

2) razdvajanje računa i upravljanja, radi izbjegavanja unakrsnih subvencioniranja između djelatnosti proizvodnje, distribucije i snabdjevanja;

3) objavljivanje odgovarajućih informacija Operatora distributivnog sistema koje se odnose na pristup distributivnoj mreži i korištenje distributivne mreže;

4) čuvanje povjerljivosti komercijalno-poslovnih informacija koje koriste Operatori distributivnog sistema;

5) uslove, pravila i tarife za priključenje novih proizvođača električne energije koji garantuju objektivnost, transparentnost i ravnopravnost, posebno uzimajući u obzir troškove i koristi različitih tehnologija koje koriste obnovljive izvore energije, od distribuirane proizvodnje i kogeneracije i

6) ispunjavanje obaveza Operatora distributivnog sistema utvrđenih ovim zakonom i podzakonskim aktima.

(3) Pored nadležnosti iz st. (1) i (2) ovog člana, Regulatorna komisija će obavljati i poslove propisane joj drugim zakonima i propisima iz oblasti energije.

(4) Regulatorna komisija će poslove iz svoje nadležnosti iz st. (1), (2) i (3) ovog člana obavljati u skladu sa Elektroenergetskom strategijom i Elektroenergetskom politikom Federacije, kao i privremenim smjernicama iz člana 11. ovog zakona.

Član 22

Obaveze Regulatorne komisije

(1) U izvršavanju svojih ovlaštenja i obavljanju svojih funkcija prema ovom zakonu Regulatorna komisija je obavezna da:

1) u skladu sa međunarodnim normama i standardima Europske unije, Elektroenergetskom politikom, reformom energetskog sektora, provedbenim propisima i aktima DERK-a osigura postepeno uvođenje, regulisanje i razvoj tržišta električne energije, kao i da osigura transparentne i ravnopravne odnose između svih učesnika na tržištu;

2) štiti prava učesnika u energetskom sektoru (kupce, operatore distributivnog sistema, proizvođače, snabdjevače i trgovce);

3) stvara uslove za efikasan, pouzdan i ekonomičan sistem proizvodnje, distribucije i snabdijevanja električnom energijom;

4) stvara uslove za konkurentnost u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom;

5) stvara uslove za efikasnost, ekonomičnost i sigurnost pri korištenju električne energije;

6) stvara odgovarajuće uslove za održivost i razvoj elektroenergetskog sistema (proizvodnje i distribucije);

7) reguliše kvalitet usluga na svim nivoima, kao i tarife i naknade koje se plaćaju za regulisane usluge u distribuciji, imajući u vidu interese i potrebe svih korisnika za snabdijevanje električnom energijom;

8) nadgleda efikasnost mehanizama i procesa radi osiguranja ravnoteže između potražnje i ponude električne energije;

9) potiče učesnike u elektroenergetskom sektoru na aktivnosti vezane za sigurnost ljudi i zaštitu okoliša;

10) prati i nadgleda izvršavanje odredbi i uslova iz izdatih dozvola i

11) donosi provedbene propise za ostvarivanje propisanih nadležnosti.

Član 23

Izvještavanje i saradnja Regulatorne komisije

(1) Regulatorna komisija o svom radu podnosi izvještaj Parlamentu Federacije najmanje jednom godišnje.

(2) U svom radu Regulatorna komisija sarađuje sa DERK-om, Nezavisnim operatorom sistema za Bosnu i Hercegovinu (u daljnjem tekstu: NOS BiH) i jedinstvenom kompanijom za prijenos električne energije u Bosni i Hercegovini, Elektroprijenosom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Elektroprijenos BiH).

(3) U izvršavanju svojih nadležnosti i obaveza, Regulatorna komisija sarađuje sa svim subjektima u elektroenergetskom sektoru Federacije.

Član 24

Imenovanje članova Regulatorne komisije

(1) Članovi Regulatorne komisije biraju se u postupku provedenom po javnom konkursu, koji se objavljuje u najmanje dva dnevna lista i "Službenim novinama Federacije BiH".

(2) Na osnovu ovlaštenja Vlade Federacije, Ministarstvo raspisuje javni konkurs iz stava (1) ovog člana.

(3) Rang listu kandidata za članove Regulatorne komisije utvrđuje komisija za rangiranje kandidata (u daljnjem tekstu: Komisija).

(4) Komisiju iz stava (3) ovog člana imenuje Vlada Federacije.

(5) Rješenje o imenovanju Komisije objavljuje se u "Službenim novinama Federacije BiH".

(6) Vlada Federacije, u roku od 30 dana od dana prijema prijedloga rang liste od strane Komisije, utvrđuje prijedlog za imenovanje članova Regulatorne komisije i isti, uz prethodno pribavljenu saglasnost predsjednika i potpredsjednika Federacije, dostavlja Parlamentu Federacije.

(7) Parlament Federacije, na osnovu prijedloga iz stava (6) ovog člana, imenuje članove Regulatorne komisije.

(8) Pri imenovanju članova Regulatorne komisije mora se osigurati ravnopravna zastupljenost konstitutivnih naroda u Federaciji.

Član 25

Rukovođenje Regulatornom komisijom

(1) Radom Regulatorne komisije rukovodi predsjednik.

(2) Predsjednik Regulatorne komisije može ovlastiti drugog člana Regulatorne komisije da privremeno obavlja neke ili sve dužnosti predsjednika.

(3) Funkcija predsjednika Regulatorne komisije je izmjenjiva i traje godinu dana.

(4) Regulatorna komisija imenuje sekretara Regulatorne komisije.

Član 26

Posebni uslovi koje moraju ispunjavati članovi Regulatorne komisije

(1) Pored općih uslova predsjednik i članovi Regulatorne komisije moraju ispunjavati, između ostalih, i sljedeće posebne uslove za imenovanje:

1) Visoka stručna sprema iz oblasti inženjerstva, ekonomije ili prava sa odgovarajućim višegodišnjim profesionalnim iskustvom u energetskom sektoru;

2) Prethodno iskustvo i znanja o pitanjima vezanim za energetske djelatnosti, posebno o pitanjima tehnologije, ekonomije, prava ili zaštite okoliša;

3) Sposobnost kreativnog doprinosa u reformi energetskog sektora;

4) Dokazani uspješni rezultati rada tokom radnog iskustva;

5) Komunikacijske i organizacijske sposobnosti;

6) Sposobnost upravljanja finansijskim i ljudskim resursima i naklonjenost timskom radu i

7) Znanje engleskog jezika ili nekog drugog svjetskog jezika.

(2) Predsjednik i članovi Regulatorne komisije moraju biti državljani Bosne i Hercegovine sa stalnim prebivalištem u Federaciji.

Član 27

Mandat člana Regulatorne komisije

(1) Mandat člana Regulatorne komisije traje pet godina.

(2) Isto lice može biti najviše dva puta imenovano u sastav Regulatorne komisije.

Član 28

Okolnosti zbog kojih se ne može obavljati funkcija člana Regulatorne komisije

(1) Članovi Regulatorne komisije ne mogu:

1) biti međusobno u braku ili srodstvu u prvoj liniji, u pobočnoj liniji do trećeg stepena zaključno, kao i po tazbini do drugog stepena zaključno;

2) biti lica kažnjavana za krivična djela ili pravosnažno osuđena za krivično dijelo zbog zloupotrebe službene dužnosti, korupcije, prevare ili drugo krivično dijelo koje ih čini nepodobnim za obavljanje dužnosti u Regulatornoj komisiji;

3) biti članovi organa zakonodavne, izvršne ili sudske vlasti i nadzornog ili upravnog odbora bilo kojeg privrednog društva;

4) obavljati djelatnosti ili provoditi aktivnosti koje su u suprotnosti sa načelima transparentnosti i nediskriminacije na tržištu električne energije u Federaciji;

5) imati lični, porodični ili finansijski interes u elektroenergetskom sektoru;

6) biti pripadnici bilo koje političke stranke, niti se aktivno uključivati u političke aktivnosti;

7) biti vlasnici privrednog društva/obrta ili obavljati bilo kakvu privrednu djelatnost u bilo kojem svojstvu.

(2) Okolnosti iz stava (1) tačke 2) ovog člana dokumentuju se odgovarajućom potvrdom nadležnih sudskih organa, a okolnosti iz tač. 3), 5) i 6) izjavom izdatom pod materijalnom i krivičnom odgovornošću.

Član 29

Prestanak funkcije člana Regulatorne komisije

(1) Funkcija člana Regulatorne komisije prestaje:

1) ako je član Regulatorne komisije neopravdano odsutan sa više od tri uzastopne sjednice Regulatorne komisije;

2) kada Parlament Federacije usvoji pisanu ostavku na članstvo u Regulatornoj komisiji, danom njenog usvajanja i

3) kada član Regulatorne komisije bude razriješen dužnosti zbog okolnosti iz stava (2) ovog člana i člana 35. ovog zakona.

(2) Ako je neki član Regulatorne komisije postao djelimično ili potpuno poslovno nesposoban, ili se ispunio jedan od uslova koji ograničavaju imenovanje za člana Regulatorne komisije iz člana 28. ovog zakona, ako tokom mandata bude osuđen za učinjeno krivično djelo ili optužen za krivično djelo zloupotrebe položaja i ovlasti ili ako ne obavlja dužnost člana Regulatorne komisije u skladu sa zakonom i drugim propisima koji regulišu ovu oblast, Vlada Federacije predlaže Parlamentu Federacije razriješenje takvog člana sa funkcije po hitnom postupku.

(3) Sa prestankom funkcije člana Regulatorne komisije, kao posljedicom okolnosti iz člana 35. ovog zakona ili smrti člana Regulatorne komisije, imenuje se drugo lice koje mora ispunjavati uslove propisane ovim zakonom i drugim propisima, a svako lice koje bude tako imenovano ostat će na toj funkciji do isteka mandata prethodnika.

(4) Za slučaj okolnosti iz stava (1) tačka 1) i stava (2) ovog člana, sekretar Regulatorne komisije i najmanje jedan od članova Regulatorne komisije dužni su bez odlaganja obavijestiti Vladu Federacije o nastalim okolnostima radi postupanja u skladu sa stavom (2) ovog člana.

Član 30

Pokretanje postupka izbora i imenovanja člana Regulatorne komisije

(1) Ministarstvo, u roku od šest mjeseci prije isteka mandata člana Regulatorne komisije, a na osnovu obavijesti Regulatorne komisije, pokreće postupak izbora i imenovanja.

(2) Do imenovanja drugog lica, u cilju onemogućavanja blokade rada Regulatorne komisije, Vlada Federacije je obavezna u roku od deset dana, od dana isteka mandata jednog od članova Regulatorne komisije, imenovati kao vršioca dužnosti člana Regulatorne komisije kojemu je istekao mandat, dok Parlament Federacije ne imenuje novog člana.

(3) U slučaju prestanka mandata člana Regulatorne komisije zbog jednog od navedenih razloga iz člana 29. ovog zakona, u cilju onemogućavanja blokade rada Regulatorne komisije, Vlada Federacije je obavezna u roku od deset dana, od dana prestanka mandata tog člana Regulatorne komisije, imenovati vršioca dužnosti člana Regulatorne komisije iz reda uposlenika Regulatorne komisije, koji je najkvalifikovaniji za obavljanje te funkcije i pripadnik je istog konstitutivnog naroda kojem je pripadao član Regulatorne komisije kojem je prestao mandat, dok Parlament Federacije ne imenuje novog člana.

(4) U slučaju imenovanja iz st. (2) i (3) ovog člana, Vlada Federacije o istom obaviještava Parlament Federacije po hitnom postupku.

Član 31

Finansiranje i budžet Regulatorne komisije

(1) Regulatorna komisija se finansira iz prihoda od regulatornih i jednokratnih naknada koje će naplaćivati od imalaca dozvola koji se bave djelatnošću iz člana 12. ovog zakona i prihoda od naknada za dozvole koje izdaje, uključujući i naknade troškova po osnovu arbitraže.

(2) Naknade iz stava (1) ovog člana će biti određene tako da pokrivaju troškove Regulatorne komisije.

(3) Višak prihoda od regulatornih i jednokratnih naknada iz stava (1) ovog člana kao i drugih naknada ostvarenih od poslova iz nadležnosti Regulatorne komisije, u odnosu na finansijski plan Regulatorne komisije, prenosi se u prihod za narednu godinu.

(4) Budžet Regulatorne komisije usvaja Parlament Federacije prije početka budžetske godine, na prijedlog Regulatorne komisije.

(5) Budžet Regulatorne komisije objavljuje se u "Službenim novinama Federacije BiH".

Član 32

Rad Regulatorne Komisije

(1) Sjednice Regulatorne komisije su javne, osim kada se radi o povjerljivim informacijama i poslovnim tajnama, u skladu sa aktima Regulatorne komisije.

(2) Regulatorna komisija odluke donosi većinom glasova.

(3) Sve odluke iz nadležnosti Regulatorne komisije su u pisanom obliku i sadrže osnove za donošenje odluka.

(4) Odluke Regulatorne komisije iz stava (3) ovog člana se objavljuju u "Službenim novinama Federacije BiH".

(5) Dokumentacija Regulatorne komisije, zabilješke svih rasprava i zapisnici se čuvaju u skladu sa aktima Regulatorne komisije.

(6) Dokumentacija i zabilješke iz stava (5) ovog člana su na raspolaganju javnosti, osim povjerljivih informacija i poslovnih tajni, koje su određene kao takve u skladu sa aktima Regulatorne komisije.

Član 33

Ponašanje člana Regulatorne komisije po etičkom kodeksu

Član Regulatorne komisije, u skladu sa ovim Zakonom, aktima Regulatorne komisije i etičkim kodeksom, ne smije učestvovati u glasanju o pitanjima za koja ima neki direktni ili indirektni interes.

Član 34

Obavijest člana Regulatorne komisije o sukobu interesa

Ukoliko u bilo kojoj fazi tokom rada Regulatorne komisije dođe do sukoba interesa nekog od članova Regulatorne komisije, taj član je obavezan da odmah i u potpunosti otkrije prirodu takvog interesa i napusti sjednicu kako bi omogućio ostalim

članovima Regulatorne komisije da raspravljaju o tom sukobu i odrede da li je time član spriječen da učestvuje i odlučuje na tom sastanku zbog sukoba interesa.

Član 35

Sankcije zbog nepoštivanja etičkog kodeksa

Svakom članu Regulatorne komisije koji postupi suprotno etičkom kodeksu i odredbama čl. 33. i 34. ovog zakona prestaje mandat u Regulatornoj komisiji.

Član 36

Statut Regulatorne komisije

(1) Regulatorna komisija donosi Statut kojim se uređuje upravljanje i organizacija Regulatorne komisije.

(2) Parlament Federacije daje saglasnost na Statut Regulatorne komisije.

(3) Statut Regulatorne komisije objavljuje se u "Službenim novinama Federacije BiH".

Član 37

Pojedinačna akta Regulatorne komisije

(1) Pojedinačni akti koje u okviru svoje nadležnosti donosi Regulatorna komisija su konačni.

(2) Protiv pojedinačnih akata Regulatorne komisije stranka može pokrenuti upravni spor kod nadležnog suda.

(3) Upravni spor se pokreće podnošenjem tužbe kod nadležnog suda.

(4) Tužba za pokretanje upravnog spora ne odgađa izvršenje pojedinačnog akta protiv koga je pokrenut upravni spor, ukoliko nadležni sud drugačije ne odluči.

VIII. OBAVEZA DOSTAVLJANJA PODATAKA REGULATORNOJ KOMISIJI I RJEŠAVANJE SPOROVA

Član 38

Dostavljanje podataka i informacija Regulatornoj komisiji

(1) Regulatorna komisija može zahtijevati od svih imalaca licenci da osiguraju dokumentaciju, podatke i informacije koji su joj potrebni za obavljanje poslova iz njene nadležnosti.

(2) Imalac dozvole, na zahtjev Regulatorne komisije, dužan je dokumentovati vjerodostojnost podataka i informacija iz stava (1) ovog člana.

(3) Imalac dozvole je dužan dostavljati dokumentaciju, podatke i informacije iz stava (1) ovog člana u traženom roku, te sarađivati sa Regulatornom komisijom.

(4) Informacije imalaca dozvola Regulatorna komisija je dužna koristiti samo u svrhu obavljanja poslova u okviru zakonom utvrđene nadležnosti.

(5) Imalac dozvole i Regulatorna komisija koji, u obavljanju svojih dužnosti, dođu do podataka za koje se može osnovano pretpostaviti da su povjerljivog karaktera, obavezni su čuvati povjerljivost takvih podataka.

Član 39

Arbitraža Regulatorne komisije u sporovima

Ako se zainteresirane strane posebno dogovore i obostrano zatraže, Regulatorna komisija arbitrira u sporovima između imalaca dozvola ili imaoca dozvole i kupca u vezi sa:

1) pravom na snabdijevanje električnom energijom;

2) obavezom snabdijevanja električnom energijom;

3) tarifama po kojima se vrši snabdijevanje električnom energijom;

4) kašnjenjima ili odbijanjem snabdijevanja električnom energijom i

5) kvalitetom snabdijevanja električnom energijom i pružanjem usluga s tim u vezi.

Član 40

Arbitražna pravila i rješavanje žalbi

(1) Regulatorna komisija donosi pravila i procedure za provođenje arbitraže iz člana 39. ovog zakona, kao i za rješavanje žalbi korisnika elektroenergetskog sistema u odnosu na imaoce dozvola iz okvira nadležnosti Regulatorne komisije.

(2) Regulatornoj komisiji pripada pravo na naknadu troškova po osnovu arbitraže.

  1. PROIZVODNJA ELEKTRIČNE ENERGIJE

Član 41

Prava i obaveze proizvođača električne energije

(1) Elektroenergetski subjekt, odnosno, fizičko lice koje obavlja djelatnost proizvodnje električne energije ima pravo:

1) u svojim proizvodnim objektima koristiti izvore energije koje smatra najpovoljnijim, proizvodeći potrebnu energiju poštujući tehničke karakteristike i uvjete zaštite okoliša koji su utvrđeni u dozvoli i određeni propisima;

2) ugovarati isporuke i prodaju električne energije pod uslovima utvrđenim ovim zakonom i drugim propisima;

3) pristupa prijenosnoj mreži pod uslovima propisanim Mrežnim kodeksom prijenosnog sistema, odnosno

4) pristupa distributivnim mrežama pod uslovima koji su utvrđeni Mrežnim pravilima distributivnog sistema i drugim propisima.

(2) Elektroenergetski subjekt, odnosno, fizičko lice koje obavlja djelatnost proizvodnje električne energije ima obaveze:

1) poštovati uslove iz dozvole za obavljanje elektroprivredne djelatnosti;

2) posjedovati mjerne uređaje kojima se omogućuje mjerenje energije i snage koja se predaje, odnosno preuzima iz mreže;

3) pridržavati se pravila djelovanja tržišta koja su propisana za tržište električnom energijom i

4) zadovoljavati i poštovati propisane tehničke, pogonske uslove, uslove iz vodne dozvole, kao i uslove zaštite okoliša.

(3) Objekti za proizvodnju električne energije moraju zadovoljavati utvrđene kriterije zaštite okoliša i osigurati trajnu kontrolu uticaja na okoliš.

Član 42

Sticanje statusa kvalifikovanog proizvođača

(1) Elektroenergetski subjekt, odnosno, fizičko lice koje u pojedinačnom proizvodnom objektu proizvodi električnu energiju koristeći otpad ili obnovljive izvore energije ili se bavi kombiniranom proizvodnjom toplotne i električne energije, na ekonomski primjeren način u skladu s mjerama zaštite okoliša, može steći status kvalifikovanog proizvođača.

(2) Status kvalifikovanog proizvođača iz stava (1) ovog člana stiče se na osnovu rješenja Regulatorne komisije i uslova koje posebnim pravilnikom propisuje Regulatorna komisija, u skladu sa Elektroenergetskom strategijom.

Član 43

Proizvodnja iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije

(1) Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije je od interesa za Federaciju.

(2) Pitanja iz oblasti proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije koja nisu regulisana ovim zakonom, regulisana su drugim zakonskim aktima koji regulišu korištenje obnovljivih izvora i kogeneracije.

  1. DISTRIBUCIJA ELEKTRIČNE ENERGIJE I PRISTUP DISTRIBUTIVNOJ MREŽI

Član 44

Distributivni system

(1) Distributivni sistem čine elektroenergetski objekti (postrojenja i vodovi) niskog i srednjeg napona putem kojih se vrši distribucija električne energije.

(2) Distributivni sistem mora biti dostupan svim korisnicima na objektivan, transparentan i nediskriminirajući način.

Član 45

Operator distributivnog sistema

(1) Za pogon, upravljanje, održavanje, izgradnju i razvoj distributivnog sistema odgovoran je elektroenergetski subjekt koji posjeduje dozvolu-licencu za obavljanje djelatnosti distribucije (u daljnjem tekstu: Operator distributivnog sistema).

(2) Operator distributivnog sistema je dužan, na osnovu zahtjeva korisnika distributivnog sistema, omogućiti razvođenje električne energije kroz svoju mrežu kao i distribuciju električne energije na svom području pružanja usluga, uključujući i upravljanje distributivnim sistemom, a sve u skladu sa tehničkim mogućnostima distributivnog sistema.

(3) Operator distributivnog sistema je pravno lice koje obavlja djelatnost distribucije nezavisno od ostalih elektroenergetskih djelatnosti.

Član 46

Nezavisnost Operatora distributivnog sistema

(1) Operator distributivnog sistema koji je u sastavu vertikalno integrisanog preduzeća, funkcioniše nezavisno u pogledu svog pravnog oblika, organizacije i donošenja odluka, od drugih djelatnosti koje se ne odnose na djelatnost distribucije.

(2) Nezavisnost Operatora distributivnog sistema iz stava (1) ovog člana, ne uključuje obavezu da se vlasništvo nad sredstvima distributivnog sistema odvoji od vertikalno integriranog preduzeća.

(3) Nezavisnost Operatora distributivnog sistema iz stava (1) ovog člana osigurava se na sljedeći način da:

1) članovi uprave ne smiju učestvovati direktno i indirektno u upravljanju u drugim elektroprivrednim djelatnostima vertikalno integrisanog preduzeća,

2) primjenom odgovarajućih mjera osigurati nezavisnost, profesionalnost i odgovornost u radu članova uprave,

3) Operator distributivnog sistema ima pravo nezavisnog odlučivanja o sredstvima potrebnim za pogon, održavanje i razvoj distributivnog sistema.

(4) Nezavisnost operatora distributivnog sistema iz stava (1) ovog člana ne odnosi se na pravo vertikalno integrisanog društva da Operatoru distributivnog sistema odobrava godišnji finansijski plan i postavlja ili određuje granice zaduženosti. Odobreni finansijski plan treba omogućiti normalno funkcionisanje distributivnog istema.

(5) Vertikalno integrisano društvo nema pravo da Operatoru distributivnog sistema daje uputstva u vezi tekućeg poslovanja i odlučuje o investicijama u distributivni system koje ne premašuju uslove iz odobrenog finansijskog plana.

Član 47

Nadležnost Operatora distributivnog sistema

Operator distributivnog sistema električne energije:

1) osigurava pouzdanost rada distributivnog sistema i kvalitet električne energije u skladu sa propisima koji reguliraju ovu oblast;

2) osigurava usklađeno djelovanje distributivne mreže sa prijenosnom mrežom, elektranama priključenim na distributivnu mrežu, te priključenim mrežama i postrojenjima korisnika;

3) daje informacije NOS BiH-u koje su mu neophodne za obavljanje funkcije propisane posebnim zakonom;

4) daje informacije korisnicima distributivnog sistema koje su im potrebne radi efikasnog pristupa mreži;

5) osigurava pristup distributivnoj mreži za treće strane prema kriterijima utvrđenim u Mrežnim pravilima i

6) vrši izvođenje priključaka na distributivnu mrežu.

Član 48

Planiranje razvoja distributivne mreže

(1) Operator distributivnog sistema priprema kratkoročne i dugoročne planove razvoja i izgradnje distributivne mreže, koji su usklađeni s prostornim, regulacionim i urbanističkim planovima, promjenama u konzumu, vodeći računa o realnim mogućnostima realizacije tih planova i uticaju na tarife za korištenje distributivne mreže.

(2) Planovi iz stava (1) ovog člana rade se u skladu sa Strateškim planom razvoja.

(3) Operator distributivnog sistema je obavezan jednom godišnje NOS BIH-u dostaviti izvode iz planova razvoja kao podloge za izradu i donošenje desetogodišnjeg plana prijenosnih kapaciteta i Indikativnog plana razvoja proizvodnje u Bosni i Hercegovini.

(4) Regulatorna komisija na prijedlog Operatora distributivnog sistema odobrava planove razvoja i izgradnje distributivne mreže.

(5) Operator distributivnog sistema je obavezan dostaviti Regulatornoj komisiji kratkoročne i dugoročne (inovirane) planove razvoja i izgradnje distributivne mreže u roku od 30 dana nakon usvajanja istih od strane nadležnih organa društva.

Član 49

Tajnost povjerljivih podataka

(1) Operator distributivnog sistema je obavezan osigurati tajnost povjerljivih poslovnih podataka koje dobije od drugih elektroprivrednih društava i kupaca, osim ako se posebnim propisom ne zahtijeva javno objavljivanje određenih podataka ili njihova dostava nadležnim državnim i federalnim tijelima.

(2) Podaci o mogućnostima korištenja distributivne mreže su javni i dostupni zainteresiranim licima.

Član 50

Pristup distributivnoj mreži

(1) Operator distributivnog sistema dužan je svim korisnicima distributivne mreže omogućiti objektivan, transparentan i nediskriminirajući pristup distributivnoj mreži, prema načelima reguliranog pristupa treće strane, ako za to postoje tehnički i energetski uslovi.

(2) Operator distributivnog sistema je dužan da pri dispečiranju distribuirane proizvodnje dati prednost proizvodnim postrojenjima koja koriste obnovljive izvore energije, ili otpad ili kogeneracijskim postrojenjima.

Član 51

Odbijanje pristupa distributivnoj mreži

(1) Operator distributivnog sistema može odbiti pristup mreži zbog ograničenih tehničkih ili pogonskih mogućnosti mreže.

(2) Svaka treća strana kojoj je odbijen pristup mreži, mora biti informirana o razlozima odbijanja pristupa, koji moraju biti objektivni i nediskriminirajući, te čvrsto utemeljeni i propisno potkrijepljeni.

(3) Treća strana kojoj je odbijen pristup mreži ili je nezadovoljna uslovima za pristup, može podnijeti žalbu Regulatornoj komisiji.

Član 52

Izgradnja direktnog dalekovoda

(1) U slučaju odbijanja pristupa distributivnoj mreži iz člana 51. ovog zakona, može se dozvoliti izgradnja direktnog dalekovoda sa ciljem da se omogući:

1) svim proizvođačima električne energije i snabdjevačima električne energije u Federaciji da snabdijevaju svoje objekte, podružnice i kvalifikovane kupce i

2) svim kvalifikovanim kupcima u Federaciji, odnosno njihovim snabdjevačima, da ih snabdjevaju proizvođači električne energije i njihovi dobavljači.

(2) Za izgradnju direktnog dalekovoda elektroenergetski subjekt kojem je odbijen pristup obavezan je pribaviti prethodnu saglasnost koju izdaje Regulatorna komisija.

(3) Uslovi za izgradnju, pogon, održavanje direktnih vodova uključujući i priključak na direktni dalekovod se propisuju Općim uslovima za isporuku električne energije.

Član 53

Mrežna pravila distribucije

(1) Pogon i način vođenja distributivne mreže u elektroenergetskom sistemu uređuje se Mrežnim pravilima distribucije.

(2) Mrežnim pravilima distribucije se posebno propisuju:

1) tehnički i drugi uslovi za priključak korisnika na mrežu;

2) tehnički i drugi uslovi za siguran pogon elektroenergetskog sistema radi pouzdanog snabdijevanja kvalitetnom električnom energijom;

3) postupci pri pogonu elektroenergetskog sistema u kriznim stanjima;

4) tehnički i drugi uslovi za međusobno povezivanje i djelovanje mreža i

5) kriterij za pristup mreži.

(3) Mrežna pravila distribucije na prijedlog Operatora distributivnog sistema donosi Regulatorna komisija.

(4) Mrežna pravila distribucije se objavljuju u "Službenim novinama Federacije BiH".

(5) Operatori distributivnog sistema su obavezni da izrade i objave minimalne kriterije u pogledu ispunjenja tehničke sigurnosti za projektovanje i priključenje kupaca na distributivnu mrežu, za opremu direktno priključenih kupaca.

(6) Minimalni kriteriji iz stava (5) ovog člana su objektivni, transparentni i nediskriminatorni i čine sastavni dio Mrežnih pravila iz stava (1) ovog člana.

Član 54

Ograničenje distribucije električne energije

Razvođenje električne energije putem distributivne mreže Operator distributivnog sistema mo

Posted by Admin in BiH-Privredno pravo on April 19 2024 at 07:20 AM  ·  Public    cloud_download 0    remove_red_eye 116
This document has been released into the public domain.
Comments (0)
No login
Login or register to post your comment